
Mimosa eller inte mimosa som februari månads bild, det är frågan. Nu hade jag mimosa som februari månads bild senast 2024 så därför valde jag en annan bild i år. Det var först när jag fått iväg fotokalendern på tryck som jag insåg att denna bild, precis som januari månads, är med i Upplev historiska Rivieran.
I boken använder jag bilden som bakgrund till introduktionen av epoken jag kallar för vintersolen lockar. Den handlar om den första vågen av turister till Côte d’Azur 1820-1865. Britterna var särskilt talrika och därför passar det extra bra med en bild från Nice fotad vid Promenade des Anglais. Strandpromenaden har sitt ursprung från den tidsperioden.
Årets fototema är franska utsikter
Årets tema för fotokalender och månadens bild är franska utsikter. Att jag är tillbaka i södra Frankrike igen beror på att jag är aktuell med flera böcker därifrån. Några av dem är nyss utgivna, andra är på gång. Information om när de är tillgängliga kommer jag att posta och skicka ut till alla prenumeranter.
- Franska utsikter: solglitter i det turkosa havet - 1 februari 2026
- January 2026: Why being back in EU projects feels good - 30 januari 2026
- Franska utsikter: Castellet ovanför Saint-Jeannet - 1 januari 2026
